*

24 stycznia – Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

Utworzono: 2009-01-24 11.24 - Ostatnia aktualizacja: 2009-01-24 11.24

24 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Tego dnia w Kościele przypada bowiem coroczne wspomnienie św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy.


Sami zainteresowani od dłuższego czasu zastanawiają się dlaczego św. Franciszek Salezy został patronem dziennikarzy. Papież Pius XI w 1923 roku obwołał św. Franciszka, żyjącego w latach 1567-1622, opiekunem i orędownikiem twórców środków społecznego przekazu.
Św. Franciszek Salezy (na zdjęciu) w swojej misji apostolskiej posługiwał się prasą oraz drukował i rozpowszechniał ulotki, w których zwięźle wyjaśniał zasadnicze i atakowane wtedy prawdy wiary katolickiej. Ulotki te rozdawał, jak również rozlepiał je na murach i parkanach, by były dla wszystkich dostępne.

Święty Franciszek zostawił po sobie także bogatą spuściznę literacką z zakresu duchowości chrześcijańskiej. Franciszek nie tylko pięknie pisał na temat prawdziwej pobożności ale także ukazał praktycznie jak ją należy realizować w swoim codziennym życiu. Jest uważany za jedną z najwybitniejszych postaci katolickiej kontrreformacji we Francji.

info.

zgłoś nadużycie
Komentarze
Górzyskowiak Górzyskowiak
Dodane

Wszystkiego najlepszego dziennikarzu obywatelski :-), bo to Twoje świeto także.

Dodaj swój komentarz: