*
Dodane 2013-10-22 09.50 , komentarzy 5

Tramwaj do Fordonu - rozpoczęcie budowy!

Rusza najdroższa budowa w historii miasta - linia tramwajowa łącząca Fordon z centrum Bydgoszczy. Dziś na skrzyżowaniu ulic Geodetów i Bora-Komorowskiego uroczyste podpisanie umowy o jej realizacji.

Bydgoszcz Wschód: wizualizacja estakady nad stacją kolejową

Bydgoszcz Wschód: wizualizacja estakady ...

Autor: Tramwaj Fordon / materiały prasowePrzetarg na budowę linii tramwajowej do Fordonu wygrała bydgoska firma Gotowski. Plan zakłada budowę wiaduktu tramwajowego nad stacją kolejową Bydgoszcz Wschód, a zaraz za nim rondo z ulicami: Inwalidów, Harcerską i Lewińskiego. Powstanie ono na miejscu obecnego skrzyżowania tych ulic. Wiadukt będzie natomiast przechodzić tuż nad nim i równać się z ziemią dopiero na wysokości ulicy Lewińskiego.

Koszt projektu to około 290 mln złotych, a wartość zamówienia w 59 proc. pokryją fundusze unijne. Poza budową trasy Bydgoszcz i Unia Europejska około 150 mln zł wydadzą również na nowy tabor tramwajowy w mieście. Tramwaj do Fordonu ruszy najprawdopodobniej za dwa lata i lepiej dla wszystkich, by tak się stało. Jeśli bowiem linia do Mariampola nie powstanie w ciągu dwóch lat, miasto straci unijne wsparcie (czytaj więcej w rozmowie "Pomorskiej" z Markiem Gotowskim).

Podpisanie umowy na realizację inwestycji, wraz z uroczystym rozpoczęciem budowy, odbędzie się dziś o godzinie 13:13 w miejscu planowanego ostatniego przystanku tramwajowego przy zbiegu ulic Geodetów i gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Trasa tramwaju do Fordonu (infografika)


Autor infografiki:

Jerzy Chamier-Gliszczyński,
Gazeta Pomorska

X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

janis26 Gość
~janis26
Tramwaj do Fordonu - po co i komu? 2013-10-22 15.10

Mój normalny dzień, wracam z pracy z przedszkola, z dzieckiem, najpierw tramwajem lini 7 ok 17 minut, potem czekam na autobus lini 70 jakieś 12 - 13, ponieważ wcześniejszy uciekł mi sprzed nosa, jadę około 25 minut do pętli, potem idę jeszcze 15 minut drogą bez pobocza żeby odebrać moich synów ze szkoły rejonowej nr 9 w mieście Bydgoszcz (bo przecież mieszkamy w mieście, ponad 360 000 mieszkańców). Potem to już z górki, kolejne 15 minut pieszo do autobusu, który zwykle nam ucieka, więc czekamy na następny ok 10 minut, kasujemy bilet za 3.20, jedziemy minutę i jesteśmy w domu - cała trasa ok. 90 minut. Czyli jak u Barei, śniadanie jemy na kolację.
Dziś jednak miałam atrakcję, u zbiegu Bora i Geodetów wyrósł nagle biały, wielki namiot a w nim podobno sam Prezydent miasta, zastanawiałam się czy to może tu powstanie nowa szkoła, żeby moje dzieci nie musiały iść po ciemku niebezpieczną drogą. Okazało się, że jak zwykle byłam w błędzie, bo tu ruszy budowa tramwaju widmo i sam Prezydent dziś podpisał rozpoczęcie inwestycji. Fantastycznie wręcz bym powiedziała, kolejny środek lokomocji, który nie dość, że jak cała bydgoska komunikacja będzie jak klasyczny czeski film, to jeszcze ani nie dowiezie mnie do pracy na Kapuściska, ani nie przywiezie moich dzieci ze szkoły. Czyli standardowo, zamienił stryjek siekierkę na kijek, a ty obywatelu radź sobie sam. Zastanawia mnie tylko fakt ile hipokryzji mają w sobie Ci łysi panowie w super drogich garniturach, żeby nie dostrzegli tego, z czym ja borykam się codziennie? Czy któryś z nich podróżował kiedyś komunikacją miejską, może warto spróbować? Pozdrawiam.

anty@janis26 Gość
~anty@janis26
@janis26 2013-10-23 17.08

@janis26 kolejny płaczek internetowy? lepszy rydz niż nic. amen

TOLEK Gość
~TOLEK
DZIAŁKI 2013-10-26 19.35

co z działkami przy inwalidów likwidacja?spore odszkodowania trzeba będzie zapłacić

Maciej Gość
~Maciej
Bydgoszcz powinna mieć więcej linii tramwajowych! 2013-11-27 01.01

Fordon-Kapuściska 7 Fordon-Wyżyny 11 Fordon-Wilczak 3 Fordon-Rycerska 1 Fordon-Bielawy 12 Wilczak -Rycerska 13 Wyżyny-Rycerska 2 Kapuściska-Rycerska 8 Glinki-Bielawy 10 Glinki-Zawisza 4 Kapuściska- Bielawy 6 Kapuściska-Stomil 9

Tomek Gość
~Tomek
Należy pomyśleć o poszerzeniu ul.Fordońskiej 2013-11-27 01.09

Fordońska strategiczna ulica do stutysięcznej dzielnicy Rubinkowo.....
Chmmmm.. przepraszam zapomniałem to Toruń stać na trzypasmówkę na dzielnicę Rubinkowo. Bydgoszcz biorąc adekwatną proporcję powinna mieć przynajmniej dwie ulice Fordońskie do dzielnicy Fordon lub pomyśleć o czterech pasach trzy pasy do płynnego ruchu tysięcy samochodów + buspas i wtedy możemy mówić o oszczędności czasu ludzi codziennie dojeżdzających do Fordonu z centrum i innych dzielnic jak również tranzycie tirów! Las na Siernieczku aż się prosi o poszerzenie ulicy!

Dodaj swój komentarz: