*
W ramach Plus Camerimage zobaczymy wystawę zdjęć Zbigniewa Libery Dodane 2011-11-30 18.45 , komentarzy 2

Zbigniew Libera odwiedzi Bydgoszcz [zdjęcia]

"Pozytywy" to seria inscenizowanych fotografii odtwarzających słynne, historyczne zdjęcia prasowe. Już dzisiaj (1 grudnia) spotkanie z twórcą, Zbigniewem Liberą.

"Pozytywy" to seria inscenizowanych fotografii odtwarzających ...

Zbigniew Libera odwiedzi Bydgoszcz [zdję...

Autor: Zbigniew Libera

Czytaj też:
» Plus Camerimage 2011 - serwis specjalny

Spotkanie oraz wernisaż odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.30 w Muzeum Okręgowym przy ul. Grodzkiej 7-11.

Każdy z nas kojarzy słynne zdjęcia prasowe, takie jak to przedstawiające zabitego Che Guevarę, czy Phan Thi Kim Phuc - wietnamską dziewczynkę, która poparzona ucieka przed atakiem z użyciem napalmu.

Prace słynnego polskiego artysty pokazują te historyczne sceny w pozytywnej wersji, powtarzają ich kompozycję, jednocześnie zmieniając bohaterów i sens samych obrazów.

Dla Libery cykl "Pozytywów" jest kolejną próbą gry z traumą. Jak twierdzi artysta, chciał on użyć mechanizmu widzenia i pamiętania, dotknąć fenomenu powidoków pamięci. Jego fotografie są w istocie tak właśnie odbierane - poprzez niewinne sceny przebijają skojarzenia z okrutnymi oryginałami.

Libera swoją twórczość rozpoczął w latach osiemdziesiątych wstrząsającymi instalacjami o charakterze intymnym („Obrzędy intymne” oraz „Perseweracja mistyczna”), będącymi zapowiedzią późniejszej „sztuki ciała”.

W latach dziewięćdziesiątych stał się jednym z najważniejszych reprezentantów sztuki krytycznej w Polsce (O swojej sztuce mówił: „Sztuka krytyczna to ja”). Tworzy liczne prace będące komentarzem do rozwoju kultury konsumpcyjnej, mechanizmów funkcjonowania kultury, wychowania oraz socjalizacji.

Do jego najbardziej znanych prac należą: „Lego. Obóz koncentracyjny”, „Body Master. Zestaw zabawowy dla dzieci do lat 9”, „ChristusistMeinLeben” oraz „La Vue”.

Wystawa organizowana w ramach festiwalu Plus Camerimage oraz obchodów 10-lecia Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Ważnym wydarzeniem jest przyznanie Zbigniewowi Liberze pierwszej edycji Nagrody Filmowej – wspólnej inicjatywy PISF, MSN i Szkoły Wajdy.

Wystawę będzie dostępna dla zwiedzających już od 25 listopada w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej 7-11. Prace Libery będziemy mogli oglądać do 8 stycznia.

Wystawa zorganizowana zostanie dzięki współpracy Instytutu Kulturoznawstwa WSG oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskego.

Przejdź do galerii

Zobacz też:

Pozerkill 4ever w Estradzie

9. Bydgoszcz Jazz Festiwal

Co jest nie tak z kulturą studencką?

Konkurs MM: Jesienne zdjęcie
Dołącz do MMBydgoszcz.pl i napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga


X

Miejsce
w rankingu
Łukasz Jędrzejczak

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

g.staszewski Gość
~g.staszewski
Moja kolepka 2011-11-30 23.12

Bydgoszcz jest miastem moich urodzin,miastem w którym przeżyłem prawie40 lat.To miasto ukochane ,nigdy nie zapomniane.Ciesze się,ze rozwija się,ze pięknieje.Obserwuje wydarzenia z dystansu,z dalekiej Kanady.Nie wszystko mi się podoba.Z Bydgoszczy wywodzą się wielcy patrioci - Krystian Frelichowski i Stefan Pastuszewski,niestety również - anty polak r.Sikorski.Wstydzę się za tego ....Wstyd dla bydgoszczan.gs

Marek z Bydgoszczy Gość
~Marek z Bydgoszczy
...a co z piontom klebką? 2011-12-01 10.44

Wstydz sie za siebie. Bydgoszczanom daj spokój.

Dodaj swój komentarz: