*
Dodane 2011-06-17 16.39 , komentarzy 15

Która sieć komórkowa ma najlepszy zasięg w podróży?

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badanie, w którym sprawdzał która sieć komórkowa w Polsce ma najlepszy zasięg podczas podróży pociągiem. Badanie wykonywano na głównych trasach przemieszczania się kibiców podczas Euro 2012.

Która sieć komórkowa ma najlepszy zasięg...

Autor: sxc

Badanie polegało na pomiarach parametrów sieci, jakości połączeń głosowych i transmisji danych w sieciach GSM900/1800 i UMTS wzdłuż linii kolejowych na trasach przejazdów kibiców udających się na mecze EURO 2012, między miastami: Warszawa – Wrocław, Wrocław – Gdynia, Gdynia – Warszawa i Warszawa - Poznań. Telefony pomiarowe pracowały w trybie automatycznego wyboru sieci GSM900/1800 lub UMTS.

W badaniu jakości usług w sieciach komórkowych na trasach kolejowych brano pod uwagę trzy najważniejsze wskaźniki: zasięg sieci, jakość połączeń głosowych i jakość transmisji danych. Analiza wskaźników została przeprowadzona sumarycznie dla wszystkich tras w raporcie głównym.

Czytaj też: Koniec sieci Era. Zastąpi ją T-Mobile [spoza miasta]


Wynik badania zasięgu sieci

W trakcie analizy wyników zebranych podczas badania sieci komórkowych stwierdzono, że operatorzy sieci komórkowych ERA (teraz T-Mobile, badanie przeprowadzone było w dniach 10-13 maja), ORANGE i PLUS dysponują dobrym zasięgiem sieci komórkowej GSM 900/1800. Na wszystkich badanych trasach zdarzają się pojedyncze miejsca, gdzie sieć nie ma zasięgu o czym mogą świadczyć pojawiające się w trakcie badania wyniki „No services”. Jednak ich liczba w trakcie zestawiania około 860 połączeń była na poziomie poniżej 0,5%. To świadczy o dobrym pokryciu przez tych trzech operatorów badanych tras. Jedynie operator sieci komórkowej PLAY w większości miejsc na badanych trasach nie dysponuje własną infrastrukturą sieci komórkowej GSM 900/1800, co potwierdzają zgromadzone wyniki poziomu sygnału RxLev od stacji bazowych operatora PLAY. Operator sieci PLAY korzysta w większości na trasie z sieci komórkowej operatora PLUS.

Analizując zasięg sieci UMTS należy stwierdzić, że wszyscy czterej operatorzy dysponują zasięgiem sieci UMTS jedynie w miastach i ich okolicach na badanych trasach kolejowych.

Wynik badania jakości połączeń głosowych

Analizując zebrane dane pod kątem skuteczności realizacji połączeń głosowych można stwierdzić, że dwaj operatorzy ORANGE i PLUS osiągnęli najlepszy wyniki pod kątem skuteczności nawiązywania połączeń i byli blisko spełnienia zakładanego kryterium jakości niezrealizowanych połączeń poniżej 3 % wszystkich wykonanych połączeń. Najmniej zrealizowanych połączeń, podczas badania na trasach kolejowych, zarejestrowano w sieci operatora PLAY. Najlepszą jakość transmisji głosu w trakcie badania na trasach kolejowych zanotowano w sieciach operatorów ERA i ORANGE.

Wynik badania jakości transmisji danych

Pod względem ilości poprawnie wykonanych usług w badaniach transmisji danych na trasach kolejowych Warszawa – Wrocław, Wrocław – Gdynia, Gdynia – Warszawa i Warszawa – Poznań najlepiej wypadła sieć operatora ERA. W sieci tego operatora wykonano najwięcej udanych sesji pomiarowych, zarejestrowano najwięcej udanych połączeń do serwera FTP i serwera poczty. W sieci operatora PLAY zarejestrowano najwięcej nieudanych sesji pomiarowych, ale jeśli już usługa była realizowana to w sieci tego operatora najszybciej były otwierane strony www oraz najszybciej pobierany plik z serwera FTP i pobierana poczta z serwera pocztowego. W sieci operatora ORANGE zanotowano najmniej sesji pomiarowych, najwięcej przerwanych sesji, najdłuższe czasy otwierania stron www. Najsłabsze wyniki badania jakości transmisji danych zarejestrowano w sieci operatora PLAY, pomimo najkrótszych czasów otwierania stron www, oraz najwyższych prędkości pobierania poczty i pliku z serwera FTP, skuteczność realizacji usług była na poziomie poniżej 50 %, co prawdopodobnie było wynikiem złego pokrycia tras kolejowych sygnałem własnej sieci.

Źródło: raport UKE

Czytaj też: Bilet MZK na autobusy i tramwaje w Bydgoszczy do kupienia przez telefon komórkowy

X

Miejsce
w rankingu
Spoza miasta

"Spoza miasta" to kategoria artykułów w MMBydgoszcz.pl. Będziemy w niej codziennie publikować ciekawe i ważne artykuły z naszego regionu, ale nie tylko.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

osowiak osowiak
ERA najlepsza :) 2011-06-17 21.00

Od dawna wiedziałem, że dawna ERA a obecnie T-Mobile jest najlepszą siecią komórkową w Polsce

sholva sholva
... 2011-06-18 08.14

Brakuje statystyk, wykresów i map do tego artykułu. Używanie nazwy ERA także jest już nie na miejscu.

Chociaż cieszy fakt, że jestem w T-Mobile :) Choć pewnie i tak przejdę do PLAY, mimo wszystko :)

Kaamilaa Kaamilaa
:):P 2011-06-19 00.17

powiem tak, era moze ma najlepszy zasieg, ale najlepsze oferty ma PLAY

Paweł29 Gość
~Paweł29
nigdy więcej play 2011-12-15 21.29

Przeszedłem 2 lata temu do play z plusa i żałuję. odradzam wszystkim korzystanie z play. gdybym nawet dostał 100000 min w miesiącu, nie chcę play. jakość usług jest poniżej jakiejkoliwek niskiej granicy. 10 lat temu w plusie był lepszy zasięg niż teraz w play. Macie rację_ T_mobile jest najlepszą siecią. nie dajcie się zwieść ofertą play. ja się nabrałem.

anonim Gość
~anonim
t-mobile najlepszy 2012-02-19 09.04

Ja także od dawna wiedzialem że T-Mobile to najlepsza sieć i jestem w T-Mobile. Nie zamierzam przenieść się do Play, choćby oferowali mi 199 mld minut i 299 mld smsow. Wiem jaki oni mają zasięg i jaką jakość połączeń. Nr. 1 to T-Mobile, a Play wszystkie sieci pozostawiają daloko w tyle. Pozdrawiam tych, którzy nie mają w Playu.

Marek Gość
~Marek
ERA Plus 2012-03-22 14.10

Plus jest najdroższą siecią i faktycznie nie dba o klientów, którzy są w niej od początku.

play Gość
~play
play 2012-04-07 22.44

Powiem jedno play korzysta z nadajników sieci plus i Orange od nie dawna, czyli z tego wniosek ofertę maja najtańszą ze wszystkich sieci komórkowych i zasięg ma najlepszy, jeśli nie wierzycie poprzeglądajcie sobie strony internetowe o sieciach komórkowych to sami się przekonacie. Pozdrawiam.

dd Gość
~dd
haha 2012-04-19 10.32

mapkę to ja ci też mogę narysować

Tmobile Gość
~Tmobile
Tmobile 2012-09-06 15.48

~play: buhaha Play ma najlepszy zasięg.... nie umiesz czytać? Z faktami się nie dyskutuje gimbusie

Adam Gość
~Adam
Na dzień dzisiejszy 2013-01-11 16.41

Play ma najlepszy zasięg. Wcześniej była kicha sam potwierdzam. Teraz korzysta infrastruktury Orange i Plusa co dało mu przewagę. Byłem w orange. Tam to dopiero jest syf z zasięgiem. Mam wielu znajomych którzy uciekli z Orange bo nie dało się normalnie prowadzić biznesu w kwestii rozmów biznesowych. Orange dla małolatów Na dzień dzisiejszy zasięg wygląda Tak
Plus i Play I miejsce
T.Mobile II miejsce
Orange III miejsce

dora Gość
~dora
bu ha ha 2013-02-01 21.35

jestem w play od początku i nie mogę się doczekać kiedy skończy mi się umowa żeby przejść do t-mobile w play jest zasięg kiepski muszę wychodzić na taras żeby rozmawiać bo gubi zasięg i zrywa połączenie nikt nie może się do mnie do dzwonić musiałam kupić drugi telefon na kartę innego operatora i teraz rozmawiam w domu bez stresu jeżdżę też w inne rejony kraju i play to masakra naprawdę

T MOBILE PL Gość
~T MOBILE PL
T MOBILE PL 2013-03-26 19.56

T MOBILE JEST NAWIEKSZOM SIECIOM BO MA NALEPSZY ZASIEG NA SWIECIE MAM 5 TELEFONOW TEJ SIECI I IPADA INTERNETEM WSZEDZIE DZIALA BEZ ZARZUTOW MILEM KIDYS Z PLUSA JEST KIEBSKI BO SLABY ZASIEG I PRZERYWALO MI ROZMOWE A TERAZ JEST SUPER Z T MOBILE BO MAM BEZ LIMITU DZWONIE GDZIE CHCEM NA SWIECIE

BULI Gość
~BULI
Lyca Mobile 2013-03-31 19.19

Nie mam żadnego telefonu w żadnej waszej sieci..Są jeszcze inni którzy owszem się nie reklamują ale mają ciekawą ofertę na miarę Polskiego Biedaka,mowa o prepaid LycaMobile tam jest super i zasięg,Czekam na reakcję konkurentów z Polskich 4 typowych operatorów...

pawel Gość
~pawel
myślący 2013-04-08 19.31

Czytając powyższe wpisy dochodzę do wniosku, że lekarze Was oszukują. Tekst artykułu należy czytać ze zrozumieniem! O ile ważny jest sam zasięg o tyle najważniejszym czynnikiem jest jakość połączeń (jakoś samej rozmowy, przerywanie połączeń, itp.). T-Mobile i Play to połączenie KATASTROFY z DRAMATEM. Szczególnie w trasie!!!

Bolek Gość
~Bolek
Tylko T-MOBILE 2013-05-10 14.59

U mnie jest taki myk.Na osiedlu w Poznaniu mam najwięcej nadajników w pobliżu Plus i w kiblu mam 1-2 kreski zasięgu i robi się tragedia.W T-moblie mam 3-4 kreski i mogę sympatycznie pogadać robiąc kupę,a nadajnik ma tylko jeden na sąsiednim osiedlu.O co kaman? testowałem różne kupy Polskich operatorów łącznie MNVNO i stwierdzam że to właśnie T-mobile i Heyah ma najlepszą jakość rozmów i zasięg w Kraju.Teraz czekam na Heyah no Limit do wszystkich i na resztę robię rozwolnienie:) Pozdrawiam UKE za wiarygodne dane i T-mobile za prace w modernizacji wszystkich stacji nadawczych co za tym idzie...JAKOŚĆ i komfort usług.

Dodaj swój komentarz: