*
Ile płaci armia? Jakie są zarobki w wojsku? Dodane 2011-02-21 18.41 , komentarzy 6

Ile można zarobić w wojsku?

Czy praca w wojsku się opłaca? Armia daje pensję 2,6 tys. złotych na rękę, co motywuje wielu chętnych.

Kpt. Piotr Pyryt odpowiada za nabór do w...

Autor: Piotr Jędzura

Nabór do wojska
Dochodzi 11.30. Na terenie 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie cisza. W sali kinowej trzech kandydatów rozwiązuje test psychologiczny. - Chcą pracować jako szeregowi zawodowi - informuje kpt. Sławomir Kaczmarczyk, szef sekcji wychowawczej 5. LPA w Sulechowie.

Po testach sprawnościowych psycholog sprawdzi, czy nadają się do pracy w wojsku. - Muszą się wykazywać niskim poziomem lęku oraz posiadać umiejętność radzenia sobie w bardzo trudnych sytuacjach - wymienia pożądane cechy żołnierza psycholog wojskowy Elżbieta Kaczmar.

Zarobki w wojsku

A jest się o co starać. - Pierwsza pensja szeregowego zawodowego wyniesie ok. 2,6 tys. zł na rękę - informuje ppłk. Grzegorz Dyrka, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zielonej Górze.

W tym jest 600 zł dodatku mieszkaniowego, bo armia musi zapewnić cztery kąty każdemu żołnierzowi zawodowemu. Do tego raz w roku otrzyma „trzynastkę”. - I to są główne powody, dla jakich wstąpiłem do armii - mówi jeden z ochotników przyjętych już do służby w Sulechowie.

Służba w wojsku stała się atrakcyjna. - Wiele osób rzuca dotychczasową zajęcia i zakłada mundur - przyznaje ppłk Dyrka.

Praca w wojsku się opłaca
Tak jest w przypadku Pawła Wichra z podzielonogórskiej Świdnicy. - Mam pracę, ale wolę stabilniejszą w wojsku - przyznaje. Wczoraj składał papiery w WKU w Zielonej Górze. Wkrótce pojedzie do jednostki na psychotesty. - Nie boję się. Byłem już w wojsku, ale wtedy nie chciałem w nim zostać - mówi P. Wicher.

Armia zachęca możliwościami zdobycia nowych umiejętności, które mogą przydać się również w cywilu. - Można za darmo zrobić prawo jazdy na ciężarówki, zdobyć uprawnienia nurka, ratownika medycznego oraz do obsługi sprzętu inżynieryjnego i łączności - wymienia ppłk Dyrka. Szeregowi zawodowi mają też szanse wyjazdu na misje zagraniczne.

Chętnych do wojska jest wielu
To wszystko powoduje, że w jednostkach kończą się już wolne miejsca. 4. pułk przeciwlotniczy w Czerwieńsku ma jeszcze wolnych tylko 12 etatów. W sulechowskiej jednostce zostało tylko 10. Niemal setkę przyjęto w ciągu ostatnich kilku tygodni. Najwięcej, bo 50 miejsc czeka jeszcze w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. W sumie mundur w tym roku założy kilkaset osób. Limit wyczerpano zaledwie w kilka tygodni.

Forma służby zawodowej podoba się również wojskowym. - To jest jak normalna praca. Wojskowy musi dbać o swoje obowiązki, bo w przeciwnym wypadku ją straci - mówi kpt. Kaczmarczyk.

źródło: Praca w wojsku. Armia kusi pensją 2,6 tys. zł na rękę
X

Miejsce
w rankingu
MM Bydgoszcz

brak opisu

Komentarze

żołnierz Gość
~żołnierz
KPINA 2011-02-21 20.08

Napiszcie co powie armia tym młodym po 12 latach służby --POWIE DO WIDZENIA i za płot. Dzięki Klichowi pozbywamy sie świetnie wyszkolonych ludzi po 12 latach a przyjmują żółtodziobów których trzeba szkolić lub obsadzają ich etaty wirtualnym wojskiem czyli NSR" WYMYSŁ PSYCHIATRY"
POZDRAWIAM żołnierz

Miras Papuga Gość
~Miras Papuga
Wielkie pieniądze wyrzucane w wojsko mogłyby być dużo lepiej zagospodarowane 2011-02-21 20.43

Wojsko Polskie jest w strukturze armii NATO. Zachód dba o siłę uderzeniową swojego wojska. Stąd i kominowe pensje oficerów i podoficerów zawodowych w Polsce - nieporównalnie większe (proporcjonalnie) do pensji w PRL-u.

Amerykanie wydają rocznie setki miliardów na siły zbrojne. Czują siłę i często ingerują nawet w oddalonych punktach globu.

Nazywani są żandarmem świata.

Czy Polska potrzebuje drogiej armii? Nie. Nie mamy wrogów - ani na Zachodzie (Niemcy są związane przynależnością do Unii) ani na Wschodzie.

Wielkie pieniądze wyrzucane w wojsko mogłyby być dużo lepiej zagospodarowane.

zosia Gość
~zosia
Generałki i Stara komuna 2011-02-22 09.42

Może i prawda że wojsku zarbia się dobrą kasę ,ale trzeba pamiętać że w niektorych jednostkach Szczecińskich to jeszcze sama Komuna Generałków karierowiczów za nasze pieniądze w cywilu bysobie rady nie dali to siedzą tam jak strusie i męczą młodą kadre.Ile przeznich odebrało sobie życie tego nikt nie napisze.

niezadowolony Gość
~niezadowolony
LOl 2011-05-13 19.58

Powinni podnieść stawki wypłat np generał 40 000tys zł

Gazownik Gość
~Gazownik
Pier..... Hipolicie...... 2011-12-11 00.46

A kto przyjdzie z do syfu za te pieniądze? Ja u prywaciaka za C+E + ADR cysterny w ruchu międzynarodowym mam od 4500 - 6500 zeta / 3 tyg. jazdy a tu WP kusi mnie żołdem 2600 na rękę. Śmiech na sali, że niby mam się zwolnić od pewnego i wypłacalnego pracodawcy i iść dać się pomiatać jakiemuś smarkatemu szczawiowi z dwoma belkami.

Marianeczek Gość
~Marianeczek
Komentarz 2011-12-30 16.39

Po 12 latach służby to może iść na śmietnik, bo emeryturę ( 40%) podstawy to dostanie po 15 latach, I "wyciulają" go jak mnie: 33 lata - I klasa radzisty, mistrzowska klasa obsługi sprzętu ) kinooperator, kierownik klubu garnizonowego i łaska- starszy chorąży sztabowy - sprowadzony z czasem do korpusu podoficerów. I po co nam to było???? A, co ustawa o tym mnie zapewniała???

Dodaj swój komentarz: